Slovenskom otriasla nejedna kauza. V moderných dejinách to je okrem Gorily už aj prvá vražda investigativného novinára, ktorý písal na portáli Aktuality.sk.
Ale čo taká Amerika, ktorá bola pre nás počas totality vzorom pravej demokracie?
Táto zaoceánska krajina sa stala nie je len pre nás, ale pre väčšinu sveta vzorom slobody a demokracie a to nie len počas totality, ktorá zamrazila východný svet na pár rokov.
Avšak ani taká veľká krajina ako USA sa nevyhnali vlne populizmu a celá sa v nej utopila.
Prezidentské voľby vyhral miliónar a podnikateľ, ktorý sa rozhodol urobiť Ameriku opäť veľkou. Podarili sa mu nejaké zmeny za trištvrte roka od doby, keď sa dostal k moci? Odpoveď na túto otázku by nám mala ponúknuť kniha od Michaela Wolffa s názvom Fire and Fury.
Písať o Trumpovi je pre novinára v USA najväčšia hanba v jeho kariére. Píše novinár vo svojej knihe o Donaldovi Trumpovi, irónia?
V knihe sa preplietajú fakty s autorovými ironickými poznámkami a dohadmi o Trumpovi.
Názov Inside the Trump White House v tebe vyvoláva pocit, že sa dozvieš niečo o fungovaní Bieleho domu - nedaj sa oklamať názvom.
Kniha má spolu s poďakovaním 313 strán, 22 kapitól plus epilóg, v ktorých je autorov rozbor Trumpovej osoby a druhou najvýraznejšou osobnosťou je Stephen Kevin Bannon.
V prvých kapitolách Wolff ponúka čitateľom dôvody, pre ktoré sa Trump rozhodol kandidovať a čo všetko si to vyžiadolo a akú veľkú podporu mal od svojho okolia.
Stále sa tu opakujú tie isté fakty, ktoré si človek vie aj sám dohľadať a dokonca aj domyslieť, ak si prečíta jeden-dva-tri články o Trumpovi.
Pokračujú kapitoly o ľuďoch v jeho okolí. Mnohokrát sa spomína jeho švagor a dcéra Ivanka, ktorú Trump uznáva za sebe rovného hráča, aj keď je žena.
No a v posledných kapitolách je zhrnutie a troška niečoho nového o médiach o Trumpovom vzťahu k médiam.
Na internetových portáloch ako je Amazon.com alebo goodreads.com a na mnohých iných sú recenzie na túto knihu negatívne, no a mne nezostáva nič iné len sa pripojiť do vlny tejto kritiky.
Kniha neponúka čitateľovi žiaden nový pohľad na prácu Bieleho domu počas Trumpa, len čitateľa navádza k jeho spochybňovaniu.
Po dočítaní, ale aj počas čítania, som premýšľala nad tým, prečo sa Wolff rozhodol napísať túto knihu, ktorá neposkytuje priamy pohľad a nepodáva priame obrazy vládnutia 45. prezidenta USA.
A prišla som na dva dôvody:
Chcel si zarobiť a Trump je ten správny, na ktorom sa mohol priživiť a/alebo neposkytuje priame dôkazy preto, lebo chce, aby si ich čitateľ hľadal sám a tak sa naučil používať internet a pátrať po pravde.
Fire and Fury je kniha, ktorá vyvolala vo svete veľký ošiaľ avšak väščina ľudí bola k tejto knihe už od začiatku skeptická a mávlo nad ňou rukou a ich názor sa nezmenil ani po dočítanie.
Avšak niektorým sa natískala otázka, odkiaľ to všetko ten reportér vie a prečo to neobjasňuje odkiaľ to vie?
Ale aby to nebolo len negatívne našla som na tejto knihe aj pár pozitív a to vo výbere tém. Síce nedostaneš priamu odpoveď ako funguje Biely Dom, ale zistíš vzťah medzi Trumpom a jeho ľuďmi.
Wolff rozoberá Trumpa, Bannona, Ivanku a/alebo Kushnera a ostatných nie ako politikov ale ako ľudí, ktorí sa dostali k moci, o ktorej nevedia nič. Aspoň to si Wolff myslí.
Síce témy boli dobré, ale ich spracovanie bolo zlé.
A znova sa mi tu natíska povedať, že v tejto knihe sa rozoberá, okrem iného aj to, či Trump nosí a nenosí župan.
Myslím si, že toto vraví za všetko.
Fire and Fury nie je mojou prvou knihou, ktorú som čítala v angličtine. Predtým som prečítala tri anglické knihy a ani v jednej z nich nebola tak ťažká angličtina ako v tejto.
A aj keď Ti táto kniha neposkytne odpoveď a pohľad na život Bieleho domu, tak ti aspoň ponúkne rozšírenie slovenej zásoby z angličtiny.
Knihu hodnotím naozaj slabo a vyhodiť za ňu 15 eur je naozaj hlúposť.
*2/10*
Za knihu a rýchle dodanie ďakujem @preskoly.sk