29. decembra 2017

Rok 2017 očami knihomoľa

decembra 29, 2017


Minulý rok som opúšťala s tým, že všetko zlé som zavrela do krabici oblepila ju lepiacou páskou a schovala som to do kúta, no niečo si našlo cestu von a znova sa to objavilo aj v tomto roku. Celá premotivovaná som ešte pred Vianocami si dávala veľké sľuby, že rok 2017 bude úplne odlišný ako rok predtým, keď som si vravela, že idem na strednú a  ten najlepší rok môjho života bude práve rok 2016. 

Teraz s boľavým kolenom, jesenným počasím za oknom a svetielkami pri hlave si vravím, že  v roku 2018 budem dospelá a zmení sa veľa vecí. Nezmení. Nechcem, aby sa zmenili. Som vďačná za tento rok  nech bol akokoľvek ku mne odporný ja som k nemu bola tiež. 

Keď som jedného dňa sedela u oca v robote a listovala som všetkými časopismi a že ich nebolo málo, našla som tam ja článok o zero waste domácnostiach a článok o úspešných ženách v tomto roku. Obe články mi vnukli jednu myšlienku a tou je to, že svet sa hýbe a ja sa hýbem tiež, momentálne len v teoretickej rovine. Zero waste, ak by som o tom nevedel, je o tom, že ľudia recyklujú. Nekupujú zbytočnosti a nepoužívajú elektrické spotrebiče..., ak ťa to viac zaujíma, dávam ti SEM  link, na ktorom sa toho dozvieš. 

Forbes, ktorý stojí tri eurá a u oca v robote ho mali asi štyrikrát, takže za neho zaplatili 12 eur, obsahoval článok o úspešných ženách. Argumetoval chlap prečo je problém, že ženy nie sú tak úspešné ako chlapi. Lebo sú to manželky a matky. Pracujú z domova. Sú menej platené aj keď sú na rovnakých pozíciach, lebo nevydržia tak dlho ako chlapi kvôli tomu, že odchádzajú na matersku alebo sú s chorými deťmi doma. 

Zdá sa mi, že si zabúdame, že ženy nie sú  len nato, aby rodili. Od malička do dievčat hučia, že budeš mama, budeš mať bábo, ty si to nežné pohlavie, nauč sa variť, lebo ťa nikto nebude chcieť, nauč sa toto a tamto... STOP! 

A čo som týmto chcela povedať? Len to, že obe články ma presvedčili v tom, že je možné vyjsť z komfortnej zóny a robiť zmeny. Hoc aké. Nie globálne, stačí, že budeme menj produkovať odpad, menej stavať ženy do roly matky a viac sa venovať ľuďom okolo nás. 


***

Rok 2017 bol super. Nejdem tu písať premotivované ďakovanie a nejdem prosiť o tom, aby bol ďalší rok lepší. Chcem, aby bol rovnako dobrý ako tento. A ten predtým. 
Lebo, nech je akokoľvek zle, stále mi je lepšie. Uzavrela som spolupráce, naučila som sa stavbu kolena po latinsky a zistila som, že zdravotníctvo potrebuje zmenu. Dostala som najkrajší darček, o ktorom budem ešte dlho básniť, a naši hokejisti porazili USA, ale dali si vlastný gól a  príchod nového roka oslávim pozeraním hokeja.

***

Počet kníh oproti minulému roku klesol zo 41 na 32. Žáner, ktorému som sa venovala v tomto roku, bol klasika alebo reportážna kniha. A preto sa v tomto článku nachádzajú len dve skupiny. 

1. KLASIKA

  • Traja Kamaráti,  Erich Maria Remarque
Kniha, ktorá ma chytila za srdce a zapísala medzi obľúbencov. Prečo? Traja kamaráti sa vracajú z vojny plný ideálov a snov o zmene, no v realite treba obracať každú korunu trikrát. Vznikne láska. Jazdia opití 130 km/hod a vytriezvia.
Táto kniha ťa naučí dávať veľkú pozornosť malým veciam a užívať si prítomný okamih.






  • Na východ od raja, John Steinbeck
Čaro antikvariátov je, okrem toho, že ta nájdeš super knihy za pár drobných, je aj v tom, že nikdy nevieš načo narazíš. U mňa sa to stalo aj pri knihe Nado mnou nebo, ktorá stála 5O centov a obsahuje krásny príbeh o oddanosti. 
Tak isto to bolo aj pri tejto knihe. Stále niečo okolo eura, tak si vravím, že vyskúšam. Vyskúšala som. A do tejto knihy sa zamiloval aj Kučeravý Hobit. (Pozdravujem a posielam veľa kvietok. A ďakujem.).
Na východ od raja je príbeh dvoch rodín, ktorých spája osud. Steinbeck v tomto diele vytvoril svoje najpodmanivejšie postavy a spracoval klasické literárne témy – hľadanie identity, nevyspytateľnosť lásky a fatálne následky jej absencie. 
Ale film je zlý, zabudli na Leeho. 



  • Vtáky v tŕni,  Colleen McCullough
S týmto príbehom som sa stretla ešte, keď som bola malinká a moja mamka si v nedeľu  zapla telku, v ktorej išiel film (alebo to bol seriál?). Vždy som so škaredou grimasou odchádzala, lebo som ten film/seriál neznášala. Tie postavy? Otras. Ale potom sa mi do rúk dostala kniha a tú milujem. 
Otázka lásky bude vždy aktuálna a presne staré knihy ti ju ukážu v reálno svetle a nie ako úžasnú vec. Viac o tejto knihe sa dozvieš TU



  • Hlava XXII,  Joseph Heller
Toľko vrážd a nenávisti a túžob ako  v tejto knohe som v žiadnej inej nenašla. Na každej strane je smrť, túžba domova a nenávisť. Heller využíval satiru a iróniu ale že sakramentsky dobre. Pri čítaní si nevedel, či sa chceš smiať alebo plakať. 


  • Frankenstein, Mary Shelleyová
Obdobie Duščiek, Haloweenu alebo jednoducho čas, kedy končil október, som s boľavou a napuchnutou nohou strávila písaním seminárky pre brata. 
Frankenstein bol mojou prvou klasickou knihou v angličtine. Aby si pochopil, už som jednu knihu v angličtine čítala, ale bola to YA kniha čiže  v nej boli jednoduché a používané slová, ale Frankenstein bol napísaný klasickou zastaranou angličtinou. 
No dej ma totálne dostal. A dokonca si tú knihu prečítal aj človek, ktorý nečíta. 
Mladý vedec, ktorý je posadnutý vedou, stvorí monštrum, ktoré túži po láske. A boj hlavného hrdinu medzi dobrom a zlom. 
Vyhrá cit alebo rozum?   



  • 1984, George Orwell
,,Veľký brat ťa sleduje!" 

Revolučný mesiac november som sa úplne zamerala na tému diktatúry a pádu komunizmu. Táto kniha vo mne vyvolala znechutenie a obdiv, čoho sme schopní a ako málo toho vieme. Stačí nám naše vlastné dobre a ostatné je nám ukradnuté.Oproti Zvieracej farme v tejto knihe dáva Orwell jasne najavo aká je realita. 





  • Rysavá jalovica, Martin Kukučín 
Zamilovala som sa do slovenského realizmu. Svetový je príliš povrchný a o ničom. Ale ten slovenský... Nech nenávidíš povinné čítanie akokoľvek, túto poviedku si prečítať musíš! Toľko zvady a ponaučenia vďaka jednej krave. No nemiluj to! 
A odporúčam si pozrieť aj film, v ktorom hral Jožko Kroner. Milujem to.
Aj knihu, aj film. 



     

  2.REPORTÁŽE


  • Mečiar a mečiarizmus, Marán Leško 
Leto som trávila v preplnenej Prahe, ale domovinu som si pripomínala reportážtou biografickou knihou o Mečiarovi. Nepíšem ti o tejto knihe preto, lebo som fanatik Mečiara, ale preto, aby si si ju prečítal a začal sa pozerať okolo seba. Politika je niečo, čo ovláda tvoj život. Život nás všetkých. 
Nedovoľme, aby sa ľudia ako bol on znova dostali moci alebo, aby ju mali len pre seba. Aký to bol človek? Prečítaj si knihu a uvidíš. 




  • Noční Pútnici,  Wojciech Jagielski
Tento rok bol plný objavov, medzi ktoré patrí aj objav absyntoviek - reportážnych kníh. A objav, že poľskí autori sú úžasní. 
Noční pútnici je kniha, ktorá zachytáva príbeh chlapca, ktorého zajala skupina revolucionárov počas volieb v Ugande. Opisuje sa v nej aké nechutné zločiny museli spáchať malé deti kvôli túžbe dospelého muža.
Život ľudí v Afrike, nech sa ti to zdá akokoľvek nepodstatný, je však rovnako podstatný ako tvoj  alebo život tvojho kamoša v paneláku v malebnej Bratislave. 





  • Gorila, Tom Nicholson
V prvom rade sa chcem znova poďakovať Kučeravému Hobitovi, že mi daroval knihu od jedného z najúspešnejších slovenských novinárov. Ďakujem.
Slovenskom otriasli každým rokom mnohé kauzy - od únosu prezidentovho syna cez odpočúvanie po Dankov škandál s otváraním listov. 
Kauza Gorila je o poplatkoch. O tom, kto, kde a ako čo kúpil. 






  •  Vlastnou hlavou, Marek Vagovič

Vlastnou hlavou alebo Ako predal Fico krajinu oligarchom mi bola spoločníčkou počas môjho strastiplného cestovanie medzi nemocnicami.Táto knihe je tu z toho istého dôvod ako Mečiar a mečiarizmus. Aby si vystúpil zo svojej komfortnej zóny a začal sa zaujímať o svet okolo teba. 


  • Láska k moci a moc lásky, Pavol Dinka
Túto knihu som si zamilovala hneď, keď som ju rozbalila. Aj keď som ju zaradila do tejto kategórii v tejto knihe je všetko. Politika, ekonómia ale aj literatúra. 
Som vďačná, že ľudia z Mega knihy a konkrétne Hanka, mi ju poslali. Napísala som aj samostatný článok, stačí, keď klikneš SEM



***



Tento rok bol plný nových zážitkov, či už dobrých alebo zlých, nových objavov, ale hlavne som si uvedomila, že všetko je tak ako má byť a že som schopná to ešte zlepšiť. 
A tiež to, že tie motivačné ďakovačky mi idú na nervy a ľudia si nevážia to, čo majú. 

Do nového roka Ti prajem, aby si bol šťastný a aby si rozdával šťastie aj iným.

23. decembra 2017

RECENZIA // Zaklínač, A. Sapkowski

decembra 23, 2017
Ahoj,
milý kamoš, čitateľ,

Ako si strávil sviatky nepohody a chaosu v kruhu rodiny? 
Koľko lacne drahých darov si dostal? 
Ja som dostala ten najkrajší, najlepší a najužasnejší darček, aký som si len mohla priať. 
Od Kučeravého Hobita som dostala písací stroj. 
Môj život už dáva zmysel
Urob aj ty
radosť ľuďom. Stačí úsmevom, nemusíš im kupovať písací stroj.
Len sa usmej. A hneď bude život krajší.

Okrem písacieho stroja som dostala aj knihu od Albatrosmédia, za ktorú im chcem poďakovať. 

Prvá poviedková kniha jedného z najlepších autorov fantasy na svete!
Andrzej Sapkowski vdychuje život Geraltovi z Rivie, postave nájomného zaklínača, majstra meča s magickými schopnosťami, osobnosti z pradávneho sveta plného mýtických bytostí, čarodejov, gnómov, elfov, ale aj ľudských intríg, zloby a nenávisti. Geralt žije na okraji spoločnosti, so zápalom bojuje proti desivým netvorom, ktoré ohrozujú ľudí, nie je však chladnokrvný zabijak. Jeho nadprirodzené schopnosti a nemilosrdné skutky vykonávané v mene spravodlivosti však vyvolávajú v ľuďoch strach a odpor napriek tomu, že ich chráni. Vďaka rozprávačskému majstrovstvu autora sugestívne príbehy s čarom fantázie a dobrodružstva upútajú čitateľov bez obmedzenia veku.

***

Meno Andrzej Sapkowski je medzi fanúšikmi fantasy literatúry veľmi známe. Tento poľský spisovateľ má na svedomí sériu poviedkových kníh Zaklínač, ktorá sa vo svete teší veľkej obľube. Autor pôvodne vyštudoval ekonómiu. 
Jeho prvá poviedka, ktorá vyšla v roku 1986 v poľskom literárnom časopise si získala veľa priaznivcov a preto sa autor rozhodol pre pokračovanie príbehu o Zaklínačovi z Rivie.

Geralt z Rivie je nájomný zaklínač, ktorý putuje svetom, aby ho zbavil rôznych neprirodzených/nadprirodzených bytostí, ktoré škodia ľuďom. Na svojej ceste sa stretáva s rôznymi typmi ľudí, no takmer u všetkých vzbudzuje hrôzu a odpor. Ľudia sa od neho prirodzene štítia, i keď Geral nie je len bezduchý stroj na zabíjanie a snaží sa ľuďom za každých okolností pomôcť - aj v prípade, že ho títo ľudia nakoniec vyženú zo svojho mesta.

***

Za celý môj knihomoľský život som prečítala len pár kuskov z fantasy literatúry. Moju cestu do fantasy som začala zhurta a to hneď kráľom tohto žánru, Tolkienom, nasledoval Harry Potter a tak nič.
A Zaklínač ma znova utvrdil v tom, že fantasy je naozaj dobrý žáner. 

Kniha Posledné želanie je prvou časť zo ságy od Sapkowského, ktorého štýl som si obľúbila a teším sa, keď sa mi do rúk dostane ďalšia jeho kniha. Skladá za z niekoľkých poviedok, v ktorých nechýbajú elfovia, čarodejnice alebo obyčajní, znetvorení ľudia. V každej poviedka sa dočkáte krátkeho úvodu, zamotaného a napínavého jadra a ešte napínavejšieho záveru.


 ***

Pri čítaní som sa dostala do krajiny, kde bolo elfovia, gnómovia, čarodejnice a nejeden vypasený starosta, ktorý bol na prvý dojem milý, ale na druhý dojem bol chamtivé čune. 

Som človek, ktorý si potrpí na štylizáciu, obsah viet a ich zložitosť a i napriek tomu, že Sapkowski využíval väčšinou jednoduché vety nijako to nenarušovalo dej. Práve naopak, dokázal slova doslova využiť tak, aby mu všetko sedelo tak ako má, a aby v tebe vyvolal či už pocit napätia, alebo lásku nad netvorom. 

Postava Zaklináča... hmm, no.
 Geralt, už len to meno ti nahovára, že toho človeka budeš mať rád, bol vtipný, rozumný a citový (ne)človek, ktorého v mladom veku odtrhli od rodiny a poslali na výcvik, ktorý absolvoval s ľahkosťou a tak sa  z neho stal široko-ďaleko známy zaklínač. Občas si ho pomýlili s nájomným vrahom, čo sa dalo pochopiť, lebo jeho spôsob vraždenia bol naozaj zaujímavý a krvilačný. 
Zabil kikimoru a ešte ju aj na oslovi priviezol dodediny, v ktorej bojovali proti sebe čarodejník, ktorý pitval dievčatá narodené pri splne a jedno z dievčat, ktoré od neho ušlo a v srdci ma averziu a túži po pomste. Samozrejme, dievčina je super, mega príťažlivá a zaklínač sa s ňou vyspí a na druhý deň pozabíja polku mesta. 
Ale podstata toho príbehu je o tom, čo je menšie a väčšie zlo.



***

Knih bola úžasná a odporúčam ti ju. 
5/5 


12. decembra 2017

RECENZIA // Láska k moci a moc lásky, P. Dinka

decembra 12, 2017
Raz sa ma niekto opýtal na obľúbeného slovenského autora a ja som zostala nemá. Ani za tisíc hrmených striel  som si nevedela spomenúť na žiadného dobrého (hoc ich máme až po strop a vyššie,) spomenúť, až kým som neprišla domov a ta ma čakal balík od @megaknihy ( za ktorým im neskutočne ďakujem a verím, že mi takýchto úžasných balíkov príde ešte kopa), v ktorom bola ukrytá kniha od Slováka. 

Ak by si sa ma teraz, milý čitateľ, opýtal, či mám obľúbeného autora, s lyšiackým úsmevom by som ti odpovedala, že nie len jedného. 
Prvým obľúbencom je Prešovčan Marián Leško, ktorý si moje srdce získal knihou Mečiar a mečiarizmus a svojimi článkami už pre SME, DENNÍK N a pod. a druhým, novo objaveným  je Pavol Dinka. 
Ten si moje srdiečko získal jeho asi desiatou knihou, ktorá mu vyšla tento rok (o čom som, mimochodom, absolútne nevedela a zistila som to až pri čítaní...) s názvom Láska k moci a moc lásky

A o tejto knihe sa dnes (a vlastne kedykoľvek to budeš čítať) s tebou porozprávam, resp. ja ti o nej poviem svoje a ty môžeš svoj názor vyjadriť pod článkom v kometári. 


Pavol Dinka, najnovšie nositeľ národnej ceny za literatúru faktu – Ceny Vojtecha Zamarovského, pripravil už svoju štrnástu knihu, tentoraz s názvom Láska k moci a moc lásky. Už samotný titul naznačuje obsah diela, jeho poslanie a zameranie. Autor sa vydal na cestu hľadačstva pravdy v zložitom procese vývoja našej spoločnosti, predovšetkým však vo sfére kultúry, umenia, literatúry, filozofie a politiky. Láska u neho v symbolickom vyjadrení predstavuje vzťah k pravde, chápe ho ako najvyššiu hodnotu, do kontrapunktu stavia zneužívanie a prekrúcanie pravdy pre zištné ciele človeka (láska k moci) a veľkú silu pravdy (moc lásky) v procese duchovného povznesenia jednotlivca i spoločnosti. Kniha obsahuje kultúrno-filozofické a politologické rozhovory s domácimi a zahraničnými intelektuálmi – filozofmi, politikmi, spisovateľmi a ekonómami. Umenie viesť interview Pavol Dinka preukázal už vo svojej knihe Besy kapitalizmu..., ktorá sa hneď vypredala. Nie náhodou si rozhovory s Pavlom Dinkom zahrnuli do svojich kníh významní českí filozofi Václav Bělohradský, Michael Hauser a Marek Hrubec. Čitateľ ďalej nájde v knihe eseje a úvahy na významné spoločensko-kultúrne, umelecké a literárne témy, literárne črty a reportáže a napokon mediálne analýzy so špecifickým podtitulom Zajakávanie mediálnej mysle. Dielo ako celok ponúka bohaté podnety na zamyslenie.


 ***
 
,,Láska na prvý pohľad."

Pýtaš sa, čo ma toto porekadlo spoločné so sociálno-politickou knihou, v ktorej sa okrem reportáže vyskytujú aj úvahy a eseje, ktoré Ti pekne napomôžu k správnej štylistike, môžeš sa nimi inšpirovať pri písaní prác do školy? 
Na to mám jednoduchú odpoveď. 
Do tejto knihe som sa zamilovala hneď ako som ju rozbalila. Dobrá reportážna kniha, ak sa nejedná o román, by mala zaujať nie len svojim obsahom ale aj ilustráciami a spracovaním, čo sa tejto knihe podarilo. 
Pri prvom listovaním knihou som narazila na farebné ilustrácie k danej téme, ako napríklad pri článku o cárskej rodine, pri ktorom boli fotografie korunovačných klenotov a fotografie rodiny a iné zaujímavé fotografie a ilustrácie. 

Okrem politikov ako je Danko, Fico alebo Mečiar Ti táko kniha ponúka aj rozhovor s právnikom, filozofom alebo ekonómom - každý si príde na svoje. Lebo nie každého baví bľabotanie Danka, ale zaujíma ho trebárs vývoj slovenskej televízie a rozhlasu alebo ruská literatúra. 
Jednoducho povedané: táto kniha nemá ucelý dej, preto nevadí, ak preskočí rozhovor alebo úvahu, ktorá ťa nezaujíma. 
V tejto 344 stranovej knižôčke si na svoje príde každý. 
Ja osobne som si najviac užívala rozhovory s Danko (mohla som porovnať, čo vravel pred voľbami a čo splnil) alebo s Ficom v roku 1999 - v roku, keď oficiálne vznikla strana SMER - a jeho sľuby. 
Samozrejme, medzi zaujímavé rozhovory patrí aj rozhovor s ekonómkou Ilonou Švihlíkovou alebo s Michalom Hauserom, s ktorým Dinka rozoberá politiku a umeniu. 
Po rozhovoroch nasledujú črty a reportáže od ľudí ako je bývaly prezident SR R. Schuster alebo reportáž o prvej Slovenskej republiky, počas ktorej bolo spáchaný nemálo útokov na robotníkov. 

A nasleduje moja najobľúbenejšia časť o tou sú úvahy a eseje.
V tejto sú autorove úvahy a eseje, či už publikované alebo nie, v ktorých rozoberá rôzne témy od modernizácii technologií cez úvahu nad kultúrnosťou a nekultúrnosťou človeka až po volebné divadlo a politickú férovosť a korektnosť. 

***
Pred nedávnom som robila článok do školských novín, v ktorom som písala o Nežnej revolúcií a páde komunizmu.
Východný blok pod vplyvom Ruska, žiadna sloboda prejavu, zákaz vycestovania do zahraničia, okrem Juhoslávie a päťročenka a na druhej strane Západ pod vplyvom USA, sloboda slova, možnosť cestovať a žiadna päťročnica. Ľudia snívali o Amerike, bolo to niečo úžasne, až kým nepadol režim a nastala sloboda. Mohlo sa rozprávať, cestovať ale začo? Zrazu sa z Ameriky stala múza dokonalej demokracie, ale je to naozaj tak? 
Už dlhšie som mala v hlave otázku, či naozaj bola a je Amerika vzorom demokracie a slobody. A vďaka tejto knihe som sa dočkala odpoveď, že nie všetko je také ako sa môže zdať.

***
Dinka sa v tejto knihe nezameral len na slovenskú politiku, ale bral to ako celosvetý problém, ako dozvuky pádu režimu a veľká vlna amerických slobôd, po ktorých ľudia v režime tak moc túžili. 
Pri čítaní sa Ti naskytne pohľad na ekonómiu a sociálno-politické veci inak ako pri pozeraní komerčných novín, zamyslíš sa, čo všetko sa za tým skrýva a že to vôbec nie je tak ľahké ako sa to môže zdať. 
***
Na záver Ti poviem, že kniha stojí zato, aby si si ju prečítal a jednoducho nemá čím sklamať, lebo nie je len o politike, ale je aj o filme, umení a histórie, a tak si v nej každý nájde niečo zo svojho súdka. 

**5/5**


.