26. marca 2019

RECENZIA // Trhlina, Jozef Karika

marca 26, 2019
Legenda ukrytá v slovenských lesoch, ktorá straší ľudí už stáročia. Výmysel alebo je to skutočný bermudský trojuholník na Slovensku? 

Prečo sa kniha volá Trhlina? 
Je to skutočné alebo je to len mystifikácia príhôd z lesa? 





Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.
 
 ***

Hlavný hrdina Igor je čerstvý absolvent vysokej školy a tak jeho kroky smerujú na úrad práce, kde mu teta pracovníčka dohodí absolventskú brigádu za pár stovák eur a tá ho zavedie na miesta, o ktorých ani nechcel počuť. 


Jeho kroky v prvý deň brigády smerujú na pozemok, kde sa nachádza stará, opustená a časom utrápená budova, ktorú idú demolovať. Igor spolu s kolegom narazí na ťažký trezor, ktorý je zabetónovaný do podlahy - a práve ten spustí celý kolobeh udalostí, ktorým sa nedokázali vyhnúť. 


S Trhlinou som sa zoznámila pár dni potom, ako vyšla jej premiéra do slovenských kín. Predtým som niečo jedným uchom zachytila, ale nevenovala som tomu veľkú pozornosť, pretože k slovenským autorom dnešného času, mám veľmi odmietaví postoj. 
Samozrejme, nehádžme všetkých do jedného vreca, ale čo sa týka beletrie máloktorý autor mi prirástol k srdiečku. 

Keď film skončil, ostala som len tupo sedieť a neveriacky sa obhliadla vôkol seba, či je naozaj koniec, pretože som čakala aj nejaké to vysvetlenie. To však neprišlo. A tak som si povedala, že si musím prečítať knihu - tá mi musí dať odpoveď. Každý väčší milovník kníh pozná, že kniha je obsahovo obšírnejšia ako film, do ktorého je potrebné natrepať čo najviac napínavých scén. 

Ešte jedna poznámka k filmu. 
Ak ste knihu nečítali, film nepochopíte. 
A ešte jedna, naozaj posledná - ak ste čítali knihu, film bude veľmi totožný s knihou a teda sa nemusíte báť, všetko dôležité je zachytené aj vo filme ( niektoré scény sú tam dokonca navyše.

A teraz ku samotnej knihe. 
Nie je to príbeh, je to prepis nahrávky, ktorý spravil Karika na žiadosť Igora. 
Preto neočakávajte žiadne umelecké alebo umelo navodené situácie plných napätia, strachu alebo úzkosti. Samozrejme, objavia sa ta i takéto scény, kedy som zadržiavala dych a len ticho očakávala, čo sa bude diať a ako sa to vlastne rozuzlí. 
Jazyk nie je náročný, vyskytujú sa aj nadávky a slangové slová či dokonca citoslovcia. 

O to viac vás táto kniha môže chytiť a vyvolať vo vás strach už len pri pomyslení na ňu, pretože všetko, čo je v knihe mu niekto prerozprával. 

V knihe sa vám zo začiatku môže zdať, že všetko je v poriadku, avšak čím ďalej budete čítať, tým viac sa zamotáte do deje a nebudete vedieť, či je to skutočnosť alebo fikcia. 


Trezor, o ktorom som písala na začiatku, spojil dokopy 4 rôzne charaktery. 
Prvým je hlavný hrdina Igor, potom je tu jeho priateľka Mia, ktorá sa v lesoch vyzná a v knihe ju Igor opisuje naozaj pekne. 
A potom sú tu dvaja úplne odlišní chlapi. Prvým je Andrej, ktorý verí v záhadu okolo Tribeča a v kontraste tu máme Dávida - presný opak Andreja. 

Bolo zaujímavé a trocha aj desivé čítať o tom, ako sa táto skupinka rôznych ľudí vybrala preskúmať a overiť či je záhada naozaj skutočná alebo nie. 

Blúdenie, dezorientácia, strach a zmätenosť - to všetko pri čítaní prežívame spolu s nimi. Občas nás v tom vyruší Igorovo seba obviňovanie z toho, čo sa na konci knihy udeje.   

***


Z knihy som po dočítaní mala zmiešané pocity. Prečo? Ako? Kedy? To všetko mi behalo hlavou. 
Preto nechápem ten BUM, ktorý okolo nej bol... 
 Možno som náročný čitateľ a mala som väčšie nároky na knihu, ale keď už sa dialo niečo, čo by mi mohlo nahnať strach, uprostred to skončilo a dej pokračoval akobynič ďalej
Kniha ma neočarila ale ani nesklamala.  






Za knihu ďakujem @preskoly.sk
Ak aj vy chcete zistiť, prečo sa knihy volá Trhlina, stačí kliknúť SEM.



 ***

 Budem veľmi rada, ak mi napíšete váš názor na knihu, čo sa vám na nej páčilo a čo nepáčilo. 
 
 
 

 

15. marca 2019

RECENZIA // Jan Palach, Vladimír Líška

marca 15, 2019
Príbeh mladého študenta, ktorý demonštroval proti okupácii vlastným upálením, sa zapísal do dejín. Čo ale šokujúcemu činu Jana Palacha predchádzalo a aké boli jeho politické a spoločenské dôsledky? Prečo sa  sám Jan Palach nepovažoval za samovraha, ale za horiacu pochodeň demokracie? Bol naozaj skutočným hrdinom alebo len obeťou? 




Nesvoboda je horší než smrt. Ale jaká je cena za život v bezpráví?



Janove zmysli otupila šialená bolesť postupujúca celým jeho ležiacim telom. Nevnímal krik ani paniku okolo seba. Niekto zavolal záchranku a on len stačil popálenými ústami ticho vysloviť pár viet o tom, aby si ľudia prečítali dopis, ktorý nechal pri fontáne pred Národným múzeom v aktovke. 
Potom sa celý svet rozplynul v hmle... 



Na začiatok chcem povedať, prečo som sa rozhodla práve pre túto knihu - pre niekoho možno nie celkom zaujímavú. 
Na Slovensku momentálne beží anketa Najväčší Slovák a pri vypočutí si mien, ktoré sa dostali do top 10 ma sem-tam striaslo. Preto, keď som zbadala, že @albatrosmedia.sk má vo svojej ponuke knihu o človeku, ktorý sa postavil neprávostiam a ktorý pochádza hneď tuná od vedľa, neváhala som ani chvíľu. 
A čo má teda spoločné český študent, ktorý sa upálil a anketa o najväčšom Slovákovi? 
Povedala by som, že ak by sme viac spoznávali svoje dejiny či už počas spoločného štátu, alebo ako samostatné jednotky, určite by sa medzi nominantov nedostali mená ako Gustáv Husák alebo Peter Sagan. 

Ale teraz ku samotnej knihe. 
Autorom knihe je český záhadológ, venoval sa aj paranormálnym javom, od roku 2001 sa však naplno venuje publicistike. Ako taký záhadológ môže napísať knihu o upálení mladého študenta? 
Jan Palach od Vladimíru Líšku nie je historickým zachyteným činu. 
Je to kniha, ktorá na základe faktov podáva bežným ľuďom fakty o tom, čo predchádzalo jeho činu a čo potom nasledovalo. Od tejto knihy neočakávajte, že vám dá historické fakty a udalosti. Táto kniha zachytáva - alebo sa snaží najmä o tom, aby zachytila, čo sa pravdepodobne odohrávalo v Janovej hlave, aký to bol človek a čo ho prinútilo k takémuto činu. Rovnako nám autor v tejto knihe predkladá aj fakticky zachytené, čo sa dialo ,,o poschodie vyššie" - na sneme KSSČ a v samotnej strane. V knihe sa miešajú fakty a dohady, ale nie hyperbolyzované  a prehnané fantazírovanie autora. Jasne a stručne podané niečo, čo na ďalšie roky ovplyvnilo životy nás všetkých. 

Jan Palach bol mladý študent, ktorý sa zaujímal o dianie okolo seba. Sám Palach o sebe povedal, že nie je samovrah, nazýval sa pochodňou číslo 1. 
Kým bol Jan Palach pre nás? Bol to pobláznený študent alebo rozumne zmýšľajúci človek? 
Bol hrdinom alebo obeťou? 
Podľa mňa bol hrdina a obeť zároveň. 

V knihe sa nachádzajú aj fotografie - Jana Palacha, členov KSSČ a predstaviteľov Pražského jara ale aj fotografia upáleného Jana Palacha ako leží vo svojej nemocničnej izbe. Okrem fotografií autor do tejto knihy vložil aj dôležité dokumenty nachádzajúce sa na posledných stranách v knihe,  ktoré celú situácii ovplyvňovali, medzi nimi je aj list Jana Palacha pre vedenie KSSČ s podmienkami.   




Jan Palach - hrdina, nebo oběť nie je non-fiction knihou, ktoré sú preplnené fakty, poučkami alebo súvetiami, v ktorých by sa nejeden neskúsený čitateľ stratil, je to jednoduché a stručné podanie príbehu, ktorý stojí za povšimnutie. 
Nemusíte sa báť, že vás táto kniha nebude baviť i keď nie ste práve milovníkom tohto žánru; i napriek tomu, aký príbeh v sebe ukrýva, je to ľahké čítanie, ktoré vás môže niečomu novému priučiť a ukázať, že Slováci a Česi nemajú vôbec núdzu o hrdinov či nebodaj o samotnú históriu. 









Za knihu ďakujem @albatrosmedia.sk


Link na knihu prikladám SEM.















2. marca 2019

RECENZIA // Kvety pre Algernona, Daniel Keyes

marca 02, 2019
Kultový román druhej polovice 20. storočia, dnes právom považovaný za klasiku americkej literatúry, ktorá inšpirovala množstvo filmových, divadelných a dokonca aj rozhlasových adaptácií. Charlie Gordon má IQ 68. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil byť múdry. Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho.




Kvety pre Algernona je kniha, ktorá vás zaujme, či chcete alebo nie. Najprv na nás kukne jej krásny obal, pod ktorým sa schováva tajomstvo dávajúce tejto knihe ešte väčší šmrnc, a potom samotný príbeh. 
Charlie Gordon má IQ 68, pracuje v pekárni a navštevuje školu pre mentálne postihnutých, aby sa naučil čítať. Dostane ponuku, vďaka ktorej môže zmúdrieť - a tak Charlie neváha ani sekundu a súhlasí. Stane sa z neho génius, svojou inteligenciou prevyšuje psychológov, lekárov, učiteľov a priateľov, ktorí sa mu otočia chrbtom, pretože to nie je ten starý láskavý Charlie. 
 Naozaj záleží naše správanie a láskavosť od nášho IQ? 

Autor nás cez Charlieho doslova hodí do mysle človeka, ktorý nemá dostatočné IQ, aby chápal veciam, ktoré sú pre nás jasné a pochopiteľné.
 V tejto knihe sa stretáva svet citov a svet vedomostí. 

Kvety pre Algernona nie je každá novinka, ktorá by nám chcela ukázať, aký ťažký život majú hendikepovaní ľudia. Kniha bola vydaná v 60. rokoch minulého storočia a stále je plná právd a ukážkou toho, akí sú ľudia hlúpi. Ako rástla Charlieho inteligencia, ľudia v jeho okolí nedokázali zniesť pocit toho, že je lepší ako boli a ako budú oni a tak sa mu začali vyhýbať, krivo na neho zazerať a pohŕdať ním - pretože bol zrazu lepší ako oni. 

Ľudia, ktorí poznali Charlieho pred operáciou ho vždy mali za láskavého, milého hlupáka, z ktorého si robili srandu, keď sa však vrátil do svojho starého života ako múdry, ľudia ho začali pokladať za bezcitného. A tak sa mi na jazyk tisne otázka, či naozaj záleží od toho, aké máme IQ od toho, akí sme citliví. 
Mňa osobne tento nepomer city a vedomostí naštval. 
Chcel na autor touto knihou povedať to, že keď je človek múdry zabúda na city? 
 Táto rovnica ma naštvala až tak, že som potom nemala ani chuť knihu dočítať. 
Ďalším mínusom bolo pre mňa to, že už v polovici knihy som vytušila, ako dej skončí. 


Kvety pre Alegornona je denník zachytávajúci vývoj a priebeh života Charlieho pred a po operácii. Tomu je aj prispôsobená štylistika a preto sa neľakajte, keď na vás po otvorení knihy vykuknú gramatické chyby alebo zlé napísané slová - práve vďaka tomu sa môžeme lepšie a viac vcítiť do hlavnej postavy. 
Charlieho Gordona si obľúbi každý. Dokonca aj mne prirástol k srdcu. 

Kniha je plná napínavých situácií - niektoré sú dobré a iné vám polezú na nervy. Občas chcete Charlieho pohladiť a pomôcť mu a inokedy, ako napríklad vtedy, keď začne chľastať, mu chcete jednu streliť. Ale čo je isté, je to, že vás Charlie okúzli svojou motiváciou a odhodlaním splniť si sen, dokázať rodine, že aj on si zaslúži lásku a ukázať mame, že je presne taký, akého ho vždy chcela mať - normálny. 


Autor rozoberá všetky pocity: lásku, strach, porozumenie a i samotné ego ľudí. 

Kniha je sieť popretkávaná  našimi pocitmi, túžbami, ktoré sa miešajú s vedomosťami - je to nie len obraz života hendikepovaných, ale obraz každého jedného z nás. 
Kniha je skvelým obrazom ľudí a myslím si, že sa ju naozaj oplatí prečítať až dokonca i keď vás môže občas prekvapiť alebo zarmútiť. 

Nie je to náročné čítanie, Kvety pre Algernona zvládne prečítať každý a tak neváhajte a určite si ju prečítajte. 





Za knihu ďakujem @albatrosmedia.sk
Ak aj vy chcete odhaliť, prečo sa kniha volá Kvety pre Algernona, klikajte SEM