10. augusta 2019

RECENZIA // Depeše, Michael Herr

augusta 10, 2019
Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárnych hollywoodskych filmov Apokalypsa Francisa Forda Coppolu a Olovená vesta Stanleyho Kubricka. Nikto nikdy neopísal vietnamskú vojnu – ale vlastne ani vojnu všeobecne – tak, ako americký reportér Michael Herr.
Medzi rokmi 1967 a 1969 pracoval Michael Herr ako vojnový korešpondent časopisu Esquire. Žil s vojakmi na fronte, bol svedkom ich vojnového delíria, prežíval s nimi každý okamih. Po návrate do USA napísal Depeše – svoj opus magnum.
S mimoriadnou literárnou hodnotou opísal všetko, čo vo Vietname videl a zažil: chaos, bolesť, vraždiace besnenie, obrovský strach tlmený silnými drogami, rozsypanú ľudskú psychiku i nočné mory, ktoré sa však odohrávajú v bdelom stave. Kniha je pretkaná hypnotickými víziami, poetickými metaforami a vojenským žargónom. Surreálne opojenie vojnou je však zároveň aj jej obžalobou.
Niektorí hrdinovia knižky Depeše sa neskôr pretvorili na postavy Coppolovho filmu Apokalypsa, ktorého bol Michael Herr spoluscenáristom.
Depeše Michaela Herra sú dnes už klasickou knihou žánru vojnovej reportáže. Kniha vychádza v preklade Petra Tkačenka.






***


Písať o tejto knihe pre mňa bude náročne rovnako ako bolo čítanie. Pochopiť vety, ktoré rozprávajú o vojne, je vždy ťažké bez ohľadu nato, či sa udiala pred rokmi, storočiami alebo nebodaj pred týždňami. 

Vo svete je vojna, aj teraz, aj napriek tomu, že sa v školách učíme, že vojna nemá zmysel, aj napriek tomu je vo svete vojna. A hneď niekoľkokrát - Ukrajina, Sýria, Afganistan, Lýbia,... 
 A to každý hovorí o tom, aká je vojna zlá. 
 Nebudeme tu hľadať ani premýšľať o tom, prečo sú vojny, povieme si tu však o jednej knihe, ktorá vás stiahne do jednej z vojen z nedávnej minulosti. 

Depeše je kniha plná pravdy, povedala by som. Ak očakávate klasický príbeh, ktorý zachytáva život vojakov ako to poznáme z filmy, či iných historických knihách, budete mierne vyvedení z miery, pretože táto kniha je našimi očami, našou postavou vo vietnamskej vojne.

Vďaka tejto knihe stojíte zoči-voči mladému vojakovi, ktorý zúfalo hádže svoje lôžko do zákopu, stojíte pri vojakovi, ktorý vám rozpráva o tom, aké hrozné bolo, keď čakali na streľbu  ale rovnako tak stojíte pri vojakovi, ktorý sa teší, keď zastrelí rákosníka. Depeše je plná hrôzy, krvi, beznádeje a vojny. V každom slove, čiarke ale aj bodke je mráz, strach či beznádej, ktorá sa vám vopchá do každého póru na tele a nedá vám pokoj. 
Ale na druhú stranu, aby som nepísala len o beznádeji, poviem vám, že v knihe nájdete aj pár typov na novú skladby, alebo božechráň, na drogy, ktoré sa v tejto knihe veľmi často spomínali a užívali. 
Ako som už spomínala vyššie táto kniha sú vlastne oči a tomu je aj prispôsobená skladba viet - jednoduchá, stručná, jasná; žiadne komplikované súvetia v tejto knihe nie sú potrebné, stačí si poriadne uvedomiť obsah tých jednoduchých viet. 


Táto kniha nie je pre ľudí, ktorí ani netušia, čo sa stalo vo Vietname a prečo sa tam vlastne bojovalo, táto kniha nezachytáva politiku, zachytáva vojnu a presne to, čo sa v nej dialo. Nedozviete sa v nej žiadne politické, ekonomické či sociálne dôvody či pikošky, táto knihy slúži, aby sme si mohli čítať o tom, ako vyzerá vojna na fronte v modernom 20. storočí, pár rokov potom, čo svet zabudol na vojnu, ktorá si vyžiadala milióny obetí. 

Ak ste teda vojnový fanúšik, páčia sa vám filmy, kde frontová vojna, táto kniha je pre vás ako stvorená. Nie je to žiadna jednohubka aj napriek tomu, že nemá ani 300 strán, ľahko sa vám môže stať, že ju budete čítať dlhšie ako ste očakávali.

Jednoducho je to rock and roll. 





Za knihu ďakujem @absynt.sk