RECENZIA // Sapiens, Yuaval Noah Harari
Soňa
februára 15, 2019
Stručná história ľudstva opisuje históriu človeka ako biologického druhu od prvých ľudí až po
súčasnosť, ktorú výrazne ovplyvnili tri revolúcie: kognitívna,
poľnohospodárska a vedecká revolúcia.
Ako zvíťazil náš druh v boji o dominanciu?
Prečo sa naši kočovní predkovia usadili a začali zakladať mestá a ríše?
Ako sme dospeli k viere v bohov, národy a ľudské práva?
A aký bude náš svet v ďalších tisícročiach?
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“
Otázky, otázky a otázky a stovka ba priam až miliarda ľudí hľadajúcich odpoveď na každú jednu otázku. Takto nejak v skratke by som opísala hlavnú úlohu tejto knihy v našom živote. Každý z nás mal v živote obdobie, v ktorom hľadal a potreboval odpoveď, ale ako ide rok stále o krok dopredu ľudia sú stále zvedavšími a túžia po odpovediach, túžia vedieť a nastoliť poriadok, aký tu kedysi vládol - tak si aspoň myslia, ale čo je pravda?
Harari sa rozhodol, že zozbiera všetky informácie, ktoré trápia moderný svet od rodovej rovnosti až po poľnohospodársky priemysel a poinformuje ľudí, ako to je vo svete a ako to vo svete bolo.
Sapiens je svetový bestseller, viac ako miliónov výtlačkov a viac ako stá tisíce obdivovateľov a nadšencov, ale čo je také skvelé na tejto knihe?
Hlavným hrdinom je človek a jeho vývin, to, ako človek vyrastal a menil sa, ovplyvnilo aj jeho Matičku a i faunu a flóru, ale autor podáva toto ,,dospievanie" homo sapiens inak, ako sme na to boli zvyknutí doteraz, pretože hlavným hrdinom je každý z nás a Harari búra naše všeobecné poznatky, o ktorých sme si mysleli, že sú večné a nemenné.
Za úspechom netreba hľadať nič iné ako to, že staré poznatky sú obrátené naruby a podané nám na nove ako niečo, čo záleží len od nás a našej mysli.
Počas celého čítanie sa Harari hrá s našimi myšlienkami a s tým, čo sme mali doteraz zaužívané ako pravdu.
Od kedy kniha vyšla a dostala sa aj do povedomia Slovákov, je ma doma každý a každý ju čítal a ten, kto nie, je nevzdelaný a out, a tak som si povedala, že odhalím príčinu toho, prečo je táto kniha tak žiadaná.
Avšak, hneď na začiatok priznávam, že ma neočarila tak, ako som si myslela.
Alebo som od nej mala len príliš veľké nároky.
Poďme však postupne.
Sapiens sa radí medzi náučné knihy, ale jazyk nie je komplikovaný, aby odradil aj občasného čitateľa, či niekoho, kto číta len romány alebo tínedžera - jazyk je jednoduchý, výber slov je rovnako nenáročný ako samotný jazyk a tak sa nemusíte báť, že sa zamotáte do súvetí, ktorým nebudete rozumieť.
Po tejto stránke si dal autor záležať, aby sa jeho kniha dostala aj medzi publikum, ktoré nie je zvyknuté na náučnú literatúru.
Ale ak siahnete po slovenskom preklade, pripravte sa nato, že narazíte na zle napísané slová alebo popletené písmenka - nie je ich však toľko, aby vás to odradilo od čítania.
Kniha je rozdelená na štyri časti podľa revolúcií, ktoré ovplyvnila tú-ktorú dobu.
Prvá bola kognitívna; v tejto prvej úvodnej časti Yuval Noah Harari rozoberá postupný vznik homo sapiens a jeho spolu nažívanie s ostatnými pradávnymi živočíchmi. Ako sa žilo v praveku, čo prinútilo ľudí usadiť sa a ako sa sťahovali z Afriky do ostatného svete.
V porovnaní s ostatnými časťami knihy je najviac založená na pevných vedeckých poznatkoch.
Hneď v úvodnej časti autor píše o mysli a o jej vplyv na vývoj jedinca do podoby, v akej ho poznáme dnes.
Myseľ je hlavným zdrojom informácií a najmä o naše myslenie sa autor opiera, keď nám predkladá novú teóriu o vývoji.
Autor sa vám dostane do hlavy hneď v prvých stranách a po zvyšok knihy vám už len otvára nové chodníčky, ktoré by vám ani nenapadlo použivať.
Druhá revolúcia, ktorá nás ovplyvnila poľnohospodárska. Postupne nám opisuje obchody, vznik písma, kultúry a impérií a začína sa naplno hrať s tým, čo sme sa doteraz naučili.
Postupne kapitola po kapitole sa Harari venuje každej dôležitej téme, či už je to otázka náboženstva alebo sexuálne orientácií, či chovu dobytka a hydiny pre poľnohospodársky priemysel - každú z tém podáva ľahko a zrozumiteľne pre široké publikum, a to tak, aby neutrpela
obsahová stránka výpovede. Práve tento talent Yuval Harari prejavuje
v celom rozsahu knihy.
Sapiens je ako prúd vody - plynulý, rýchly a osviežujúci.
V knihe nájdeme kritiku náboženstva, ktorá je porovnávané s totalitným režim, ale i chválu a bonusy kapitalizmu, či to, že pre každú spoločnosť je dôležitý poriadok, ale ten si tvorí každá spoločnosť sama.
Každá teória je doložená aj príkladom pre ľahšie pochopenie.
Kniha podáva staré informácie novým spôsobom.
Sapiens je ako prúd vody - plynulý, rýchly a osviežujúci.
V knihe nájdeme kritiku náboženstva, ktorá je porovnávané s totalitným režim, ale i chválu a bonusy kapitalizmu, či to, že pre každú spoločnosť je dôležitý poriadok, ale ten si tvorí každá spoločnosť sama.
Každá teória je doložená aj príkladom pre ľahšie pochopenie.
Kniha podáva staré informácie novým spôsobom.
Ošiaľ, ktorý je okolo tejto knihy, mi však príde úplne zbytočný. Ani nie tak zbytočný, pretože sa naozaj oplatí prečítať a zamyslieť sa nad tým, ako sme sa dostali tak ďaleko a čo nám hrozí, ak v tomto pokroku budeme pokračovať - a tých rizík je naozaj veľa -, ale som presvedčená, že väčšina myšlienok a teórií sú základnými vedomosťami každého aspoň trocha viac vzdelaného človeka a tým vzdelaného nemyslím len človeka, ktorý chodí na vysokú školu alebo je doktorom - vzdelaný človek je ten, kto sa aspoň trocha viac zaujíma o dianie okolo seba.
Nestavala by som však túto knihu do pozície knihy, ktorá jediná dokáže otvoriť oči, pretože takýchto kníh je omnoho viac.
Odporúčam si ju prečítať a rozprávať o nej so svojimi blízkami a susedmi a susedkami, ale nie ako o jedinej možnosti, ktorá nám otvorí oči.
Koniec knihy je úvaha o budúcnosti, o zmysle života, ktorý každý hľadá, ten však oproti zvyšku knihu uteká od štýlu celej knihy. Málo faktov a veľa otvorených koncov, kritika a úvaha, ktorú mňa osobne nebavilo vôbec čítať.
Kniha sapiens sa radí medzi tie knihy, ktoré sa naozaj oplatí prečítať, ale čo je ešte dôležitejšie, diskutovať o nej so svojim okolím. Odkrýva naše slabosti, hriechy a túžby, ktoré sa vo svojej podstate vôbec nelíšia od tých živočíšnych.
Najdôležitejší odkaz knihy je, že pre pochopenie našej podstaty je nutné
pozrieť sa ďaleko do minulosti, lebo všetci sme pravekí ľudia a pár
storočí technologických inovácií z nás nedostali desiatky tisíc rokov
evolúcie.
Za knihu ďakujem @preskoly.sk
Ak aj vy chcete spoznať čaro knihy alebo sa dozvedieť sa niečo viac o nás samých, stačí, ak kliknete SEM.