12. októbra 2019

RECENZIA // Čierna ruka, Stephan Talty

Bratovražedná vojna medzi výnimočným detektívom a najkrutejším tajným spolkom v amerických dejinách tak znie podtitul knihy Čierna ruka, ktorá nás vracia na začiatok minulého storočia. V roku 1903 sa prevalí New Yorkom obrovská vlna kriminality, ktorá vydesí a šokuje celé Spojené štáty. Unášajú deti talianskych imigrantov, vydierajú majiteľov obchodov, holičov, pekárov a v podstate každého, ktorý disponuje akýmkoľvek čo i len nepatrným majetkom. New Yorku vládne Tammanyho spoločnosť, synonymum politickej korupcie, predsudky a strach. V tejto ťaživej atmosfére sa púšťa do boja s gangami podvodníkov, vydieračov, únoscov a vrahov, ktoré boli známe ako Čierna ruka, prvý taliansky detektív newyorského policajného zboru Joseph Petrosino. 

***
Amerika, história, migrácia, mafia, vydieranie, vraždy, polícia, strach a napätie - takto by sa dalo v krátkosti napísať o tom, čo nájdeme v tejto, dovolím si hneď na začiatku povedať, skvelej knihe. 

Dej knihy sa odohráva v čase najväčšej migrácie do Ameriky, v ktorej Európania vidia nový svet, kde môžu zarobiť viac, kde ich rodiny čaká lepší život, ale všetko je to len ilúzia, ktorá ich drží pri živote zatiaľ čo kopú new yorské metro spotení a unavení. Aj taký bol život v Amerike. Okrem toho musia čeliť rôznym predsudkom Američanov. 

Čierna ruka veľmi lákavým a pútavým spôsob zachytáva nie len život a boj hlavné hrdinu, ktorého prezývajú aj taliansky Sherlock Homles, ale aj jednu éru a cenu, ktorú mnohí zaplatili zato, že sa odvážili snívať americký sen. 

Hlavná postava túto cenu musí zaplatiť  tiež. Hlavný hrdina Joseph Petrosino pripláva spolu s rodinou z Taliansko do Ameriky, odíde zo školy, aby mohol zarábať peniaze a pomôcť svojej rodine. Začína ako pouličný leštič topánok a tvrdou prácou, či skôr odhodlaním stať sa niekým, sa postupne vypracuje až na detektíva, ktorého obdivujú nie len Taliani ale aj Američania. Dosiahnuť to však nebolo jednoduché, pretože Taliani boli a sú známi svojím temperamentom a je jasné, že sa okolo nich vznášala sieť, ktorá bola utkaná z predsudkov. V očiach ľudí boli považovaní za banditov a zločincov, nevzdelaných prišelcov a aby toho talianskí migranti nemali málo naloženého za svojim americkým snom, začal sa v Amerike formovať zločinecký spolok - Čierna ruka.  
 Tento úvod je skvelým príkladom toho, čo sa u nás deje aj v tomto storočí. Lode plné migrantov, ktorí v nás vzbudzujú strach... 

Príbeh Joe Petrosina začína ako klasická biografia, kedy autor zachytáva jeho začiatok, ako sa dostal tam, kde bol, čo tomu predchádzalo a čo ho motivovalo - už na úvod bude čitateľovi, že Petrosino bol silný a odhodlaný človek, s ktorým sa človek ľahko vžije a dostane pocit, že stojí vedľa neho a pomáha mu brániť meno Talianov. 

Nemusíte sa však báť, že náš autor bude zaťažovať faktami, dejinami či dátumami - autor sa zaobišiel aj bez týchto, pre niektorých, strašiakov. Dátumy tu však nájdeme, ale iba tie najdôležitejšie, ktorá nám pomáhajú zorientovať sa v čase a v priestore. 

Postupne sa cez detstvo Joe Petrosina dostávame až k jeho kariére detektíva, v ktorom bol excelentný a spravodlivý. V tejto časti nájdeme aj jeho nepriamo charakteristiku. Okrem nepriamej charakteristiky alebo zobrazovania okolností, autor sa veľmi často opiera aj o archív alebo články pochádzajúce z daného obdobia, čo dodáva celej knihe väčšiu autentickosť. 


Joe Petrosino je naším okom do vedenia polície začiatkom 20. storočia, ktorá je plná korupcie, úplatkov a sebeckosti. Mnohí policajti nehľadeli na život všetkých občanov, ale iba na životy prominentov a politikov či miliardárov. Do tohto neporiadku prichádza Petrosino, ktorý sa okrem predsudkov musí pasovať aj s nezáujmom kolegov, ktorí ho majú iba za negramotného, hlúpeho Taliana.  

Spolok v tejto knihe je však zahalený rúškom tajomstva, nedozvieme sa, kto je všetkými vraždami, vypálenými domami a zmrzačenými životami talianských podnikateľov. Capovia Čiernej ruky sú rozdelení do jednotlivých krajov na Sicílii a podľa zásluh, podľa počtu vrážd, vydieraní a spôsobu ako to robia. Úhlavným nepriateľom okrem Čiernej ruky sa pre Petrosina neskôr stane aj jeden z najuznávanejších mafiánov tej doby, prezývaný Klepeto. Okrem tejto pikošky o histórii mafia sa čitateľ dozvie aj o vzniku výpaľníctva alebo iných mafiánskych praktitách. Ak ste teda fanúšikom Puzovho Krstného otca, táto kniha vás rozhodne nesklame. 

Do Čiernej ruky sa začítajú aj sentimentální čitatelia alebo aj tí, ktorí obľubujú romantiku v mafianskom prostredí, pretože aj Petrosino túžil po rodine a milujúcej žene, a tak okrem boja s mafiu sa musí popasovať aj so svojimi pocitmi a túžbami. Láska, ktorú pocíti k žene, je čistá, milujúca a láskavá a trvá dlho, kým pocíti to, po čom všetci túžime, ale o to viac si to váži a užíva. Jednoducho, láska v tejto knihe je nádherná a zároveň je to mierne odľahčenie od starosti a strachu zo spolku. 

Ako ide stránka za stránkou, dostávame sa až na koniec knihy, ktorá, nedá mi povedať, je naozaj smutná. Aj keď sa to dá čakať, aj keď s tým budete rátať a nejako podvedome tušiť, že to tak skončí, aj napriek tomu všetkému budete zarazení, smutní na jej konci.

Štýl, aký autor píše je  na začiatku náročný, pretože máte pocit, akoby skákal z okamihu na okamih, ale postupne, keď sa do knihy začítate, obľúbite si to. Autor využíva aj retrospektívu v rozprávaní a viackrát sa vracia do minulosti, aby naviazal aj na súčasnosť. 

Kniha je naozaj vhodná pre ľudí, ktorí sú fanúšikmi Maria Puza, ale tiež pre ľudí, ktorí hľadajú trochu inú literatúru oproti tej, akú doteraz čítali. 
Ak sa pre ňu rozhodnete, neobanujete. 
A ak vás kniha zaujala, ale nie nemáte na ňu čas, alebo si nie ste úplne istý, v novembri prichádza aj filmové spracovanie. Je sa na čo tešiť ;) 



Za knihu ďakujem @megaknihy.sk
Ak vás kniha zaujala, stačí, ak kliknete SEM