22. mája 2019

RECENZIA // Kníhkupkyňa z Berlína, Francoise Frenkel

V roku 1921 si poľská prisťahovalkyňa Françoise Frenkel otvorila svoje prvé kníhkupectvo v Berlíne. 
Miluje knihy, francúzsku literatúru a kultúru. Jej obchod navštevujú autori, štátnici, čitateľky a možno medzi jej police a stolíky s klasikou a novými románmi zablúdil aj Vladimir Nabokov. Françoise sa splnil sen, ktorý mohla snívať takmer dve desaťročia. 
Potom sa náhle skončil, keď polícia začala zabavovať a rozbíjať židovský majetok počas Krištáľovej noci.
Françoise uteká do Francúzska pár týždňov pred vypuknutím vojny. V Paríži sa z rozhlasu a novín dozvedá o hrôzach, ktoré sa začali diať. Krátko predtým, ako na mesto spadnú prvé bomby, utečie do Avignonu, potom do Nice. Má strach, že sa so svojou rodinou už nikdy neuvidí. Nice je plné utečencov, utečeniek a utrpenia, stratených detí, násilne rozbitých rodín. Vydesená Françoise sa musí ukryť. Prežíva len vďaka láskavosti cudzích ľudí, ktorí pre ňu riskujú vlastný život.
Kníhkupkyňa z Berlína je podobne ako Denník Anny Frankovej záznamom doby, každodenného života počas druhej svetovej vojny, tentoraz v južnom Francúzsku a je príbehom o ľudskej krutosti a bezbrehej láskavosti; príbehom ženy, ktorú túžba žiť neopúšťa ani v tých najťažších chvíľach.





***

Od tejto knihy nečakajte intímnu spoveď ženy, ktorá zachytáva svoje pocity, je to skôr obraz toho, ako vyzeralo Francúzsko počas druhej svetovej vojny. 

Po knihe s vojnovou tématikou siahnem vždy, keď mám možnosť. Sú to knihy, ktoré nie sú len náučne ale aj zaujímavé a napínavé a preto, keď mi do oka padla táto kniha, neváhala som a hneď som sa do nej pustila. 
Čítala sa  aj napriek náročnej téme, ľahko a svižne, pretože situácie, ktoré hlavná hrdinka zažila, boli podané napínavo a zaujímavo. V knihe nie je núdza o napätie. 

Kniha, ako som už spomenula na začiatku, aj napriek svojmu ba priam až romantickému vzhľadu, má od romantiky ďaleko, pretože Francoise Frenkelová zachytáva a opisuje deje, ktoré sa diali vôkol nej. Zachytáva boj o miesto vo vlaku, v ktorom boli nie len utečenci ale aj zranení vojaci, píše o tom, ako musela utekať ako poľný zajac pred nacistami, len aby si zachránila niečo, na čo máme právo všetci - vlastný život a to len preto, že v jej papieroch sa objavilo slovo žid. 

Rozprávanie začína v dobe, keď sa ľudia ako-tak spamätali z otrasov prvej svetovej vojny, keď vo svete bol chaos, rozvrátené hodnoty a ľudia sa snažili naspäť pozliepať to, čo sa ani nedalo, ale aspoň na oko. V tom čase prichádza Francoise a jej priatelia s nápadom, aby si otvorila kníhkupectvo, ale kvôli situácii, aká vládne vo svete, ju od toho skôr odhovárajú. Avšak vytrvá a v Berlíne si otvára prvé francúzske kníhkupectvo. 

Zlaté obdobie však pokazí prichádzajúca vojna. Frenkel stojí pred prahom svojho obchodu a sleduje dianie okolo seba - vojaci, hasiči a vystrašení ľudia, chlapci s papierom, od ktorého závisí jej osud, roztrieštené sklo na zemi, avšak jej podnik na zozname nie je a tak sa tomuto nešťastiu vyhla. 
Kniha je  lákavá, pretože samotná hrdinka má šťastie v nešťastí a o to viac sa do jej deja začítate. 



Po tomto incidente odchádza Frenkel do Paríža. 
Tu spozná ľudí, ktorí ju neraz zachránia, ktorí riskujú vlastné životy, aby jej pomohli. 

 Život Francoise Frenkel po vidaní knihy v roku 1945 nie je známy a nevie sa, ako žila ďalej, kedy a kde zomrela.
Jedinečnosť tejto knihy sa skrýva práve v tom, že nedokážeme presne identifikovať, kto bola Francoise Frenkel, a preto aj toto dielo môžeme brať ako výpoveď ženy, ktorej osud by sme si mohli predstaviť v každom z nás. 
Túto knihy by sme nemali brať ako denník ženy, ktorá sa snaží vysporiadať so svojim životom, ale ako výpoveď obete, ktorá kvôli svojmu pôvodu musela trpieť celé mesiace. 

Kníhkupkyňa z Berlína nerozpráva o svojich pocitoch, rozpráva o každodennom živote vo Francúzsku. Opatrenia proti cudzincom, chaos a boj o miesto vo vlaku, boj o prídelové lístky, bujnejúci čierny trh a výmenný obchod, pôsobenie nemeckej propagandy, previerky dokladov, deportácie, razie, spolupráca francúzskych úradov s Nemcami, sieť prevádzačov, podrazy, vydieranie, zatýkanie, ale aj nezištná pomoc.
 
 

Kníhkupkyňa z Berlína podrobne zachytáva život počas 2.svetovej vojny vo Francúzsku a že to vôbec nebolo také, aké sme si mohli myslieť, že to bude. 
Nacistická ruka Nemcov uchopila opraty nad Francúzskom a to sa podrobilo natoľko, že ľudia riskovali životy, aby prešli hranicami do Švajčiarska a medzi nimi bola aj Francoise a však tu jej osud končí a viac o nej nevieme.


Nedajte sa oklamať jej nežným, ženským obalom, nie je to kniha pre dámy, je to kniha pre nás všetkých. Pre ľudí, ktorí milujú Paríž, pre pánov i pre dámy, pre každého obyvateľa Európy, ktorí si myslí, že mu patrí celý svet. 







Za knihu ďakujem @preskoly.sk 
Ak aj Vás očarila, stačí kliknúť SEM.